Holy Crime, crime of clergy, clergical crime, Ecclesiastical crime, spritual,purity, inocent, Iran, Iranian, Persia, Persian Culture, Art, History Land and People, Poetry, religion, Organizations and directories,Daneshjoo, Nothing but Iran


World watched, USA approved, Khomeini killed, Khatami smiled, Khameni ordered in cold blood


Holy Crime, crime of clergy, Ecclesiastical crime,

menu 1
menu 2
menu 3
menu 4
menu 5
menu 6
menu 7
menu 8
menu 9
menu 10
menu 11
 
Select click, browse
Categories above contains criminal scene, viewers discretion is advised. Submenu are opened for your convenience

If you encountered any broken link (s) or errors messages, please e-mail us with the link address or error message.

Views and Comments (multiple pages)

 
Hanging (Execution) January, February, March, 2024

IRI is the winner of the most execution in less than a year monthsThis site (holycrime.com) does not in any form support the mentality of minorities, separatists, or ethnic cleansing meddling that may cause separation of any section of Iran. This site believe in one Nation, one flag and one Land, Iranians and Iran, period.

اين تارنما (جنايت مقدس) به هيچوجه هيچگونه باوری به گروه های اقليت ندارد و پشتيبان تجزيه طلبان و فرقه های نژاد پرستی که به هر ترتيب در تجزيه ايران تلاش میکنند نيست. اين تارنما براين باور است که يک ملت و يک سرزمين با يک پرچم و يک ايران وجود دارد.


اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد؛
عبدالله مهتدی: کردستان در مقابل کشتار فرزندانش ساکت نمی‌ماند

۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۹ ژانویه ۲۰۲۴

حکم اعدام چهار زندانی کرد به نام‌های محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فتحی دوشنبه صبح در زندان قزل‌حصار به اجرا در آمده است. عبدالله مهتدی دبیرکل حزب کوملە کردستان ایران با تایید اعدام چهار عضوش گفت «کردستان در مقابل کشتار فرزندانش ساکت نخواهد ماند و دست روی دست نخواهد گذاشت.»

او ضمن تسلیت به خانواده و دیگر اعضای کومله در توئیتی نوشت «حزب کومەلە کردستان ایران و بسیاری از احزاب سیاسی و نهادهای مدنی و حقوق بشری کردستان، بعنوان گرامیداشت یاران جانباختە و اعتراض بە این کشتار، فردا را روز اعتصاب و تعطیل عمومی اعلام می‌کنند.»

ساعاتی پیش خبرگزاری میزان، نزدیک به قوه قضاییه ایران از اجرای حکم چهار زندانی خبر داد.

اعدام محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فتحی به‌رغم اعتراض‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشر صورت گرفته است.

نهادهای امنیتی ایران این چهار نفر را به همکاری با موساد،‌ سازمان اطلاعات اسرائیل و تلاش برای خرابکاری در یک واحد صنعتی در أصفهان متهم کرده بودند.
4 Edami Kord
خانواده‌های این افراد این اتهام‌ها را رد کرده‌‌اند.

به نوشته سازمان حقوق بشر ایران محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و محمد (هژیر) فرامرزی اول تیر ۱۴۰۱ در ارومیه بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «محاربه و جاسوسی»‌ به اعدام محکوم شدند و بستگان آنها گفتند که این احکام ظرف مدت ۲۴ ساعت در شعبه ۹ دیوان عالی ایران به تایید رسید.

خانواده‌ها یکشنبه اجازه پیدا کردند تا پیش از انتقال آنها از زندان اوین به زندان قزل‌حصار برای اجرای حکم اعدام،‌ با آنها دیدن کنند.

به گفته جوانا طیمسی، همسر محسن مظلوم، خانواده‌های این چهار نفر در نوزده ماه پس از بازداشت آنها از دیدار با آنها محروم بوده ‌اند. خانم طیمسی در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی فارسی، اعدام این چهار زندانی را «بخشی از سناریوسازی نیروهای امنیتی» عنوان کرد و گفت حزب کومله و خانواده‌ها این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

خانم طیمسی گفت پس از ماه‌ها شکنجه سخت جسمی و روحی، اعتراف اجباری این چهار زندانی از تلویزیون ایران پخش شد تا نشان بدهد آنها جاسوس موساد هستند. خانم طیمسی این اعتراف‌ها را دارای تناقض‌های زیاد دانست و گفت آنها به خاطر نداشتن گذرنامه نمی‌توانستند از کردستان عراق به کشورهای دیگر سفر کنند.

حکومت ایران می‌گوید این چهار نفر در کشورهای آفریقایی از موساد آموزش دریافت کرده‌اند.

خانم طیمسی همچنین روند محاکمه آنها را فراقضایی و بدون حق دفاع توصیف کرد.

واکنش‌ها چه بود؟

اعدام این چهار زندانی واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است و رسانه‌های حکومتی ایران تلاش کرده‌اند که اعدام‌شدگان را «وابسته» و «جاسوس» اسرائیل معرفی کنند.

مسعود شمس‌نژاد،‌ وکیل این چهار زندانی می‌گوید که در هر دو دادنامه بدوی و فرجامی صادر شده،‌ تصریح شده بود که این چهار زندانی قبل از اجرای عملیات دستگیر شدند و اجرای حکم اعدام این زندانیان را حکایت اصطلاح «قصاص قبل از جنایت» خواند.

او پس از اعدام موکلانش در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «پژمان فاتحی، وفا آذربار، محمد فرامرزی و محسن مظلوم به وقت اذان اعدام اعدام شدند و این در حالیست که در هر دو دادنامه بدوی و فرجامی صادره تصریح شده بود که متهمین قبل از اجرای عملیات دستگیر شده‌اند، شاید رد اصطلاح قصاص قبل از جنایت شوخی بیش نبوده که به آن باور کرده‌ایم...»

فعالان سیاسی مخالف حکومت ایران، این اعدام‌ها را محکوم کرده‌اند و رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران آن را «اعلام جنگ» جمهوری اسلامی علیه مردم ایران و جهان دانسته است.

آقای پهلوی (شاهزاده رضا پهلوی. سايت) در حساب خود در شبکه‌ اجتماعی ایکس نوشته است: «جمهوری اسلامی هم‌زمان علیه مردم ایران و جهان اعلام جنگ کرده است.»

او نوشت: «این رژیم در جنگش علیه مردم ایران، ساعتی قبل چهار زندانی دیگر را اعدام کرد و در اعلام جنگش با جهان، سه سرباز آمریکایی را در اردن از طریق تروریست‌های نیابتی خود کشت و ده‌ها تن دیگر را زخمی کرد.»

آقای پهلوی (شاهزاده رضا پهلوی. سايت) افزود: «برای این معضل، تنها یک راه حل وجود دارد: کمک به ملت ایران در مبارزه‌شان برای رهایی از رژیم اسلامی، و پایان دادن به جنگ و درگیری.» رد شدن از پست

سعید دهقان، وکیل دادگستری و عضو اتحادیه بین‌المللی وکلا، نیز در واکنش به این اعدام‌ها آن را «قتل حکومتی» دانست و در ایکس نوشت: «حداقل اقدامی که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل فورا باید انجام دهد، تعلیق سفر خانم نادا النشیف به تهران» است.

نادا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل قرار است روز دوم فوریه، ۱۳ بهمن، به ایران سفر کند. آقای دهقان خواسته است تا این سفر «دست‌کم تا بعد از انتشار اولین گزارش کمیته حقیقت‌یاب» متوقف شود.

حامد اسماعیلیون، از فعالان مدنی و سیاسی مخالف حکومت ایران، هم گفته است که این حکومت «دشمن جوانی و عشق و زیبایی» است.

آقای اسماعیلیون در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «حال چهار خانواده‌ی دیگر برای تمام عمر با خاطره‌ی آدم‌هایی که به ظلم کشته شده‌اند باقی می‌مانند».

وی در ادامه با این توضیح که «نه فراموش می‌کنیم، نه می‌بخشیم» نوشته است: «هر آن‌کس که اعتراف اجباری گرفت، حکم داد، به مسلخ برد، طناب انداخت، چهارپایه کشید» و «همه‌ی شما که عمله‌ی ظلم هستید پاسخگو خواهید شد.»

مسیح علی‌نژاد، فعال مدنی و سیاسی، هم این اعدام‌ها را محکوم کرده و آن را «اعلان جنگ» علیه مردم در ایران و جهان خوانده و نوشته است: «اعدام‌ها ادامه خواهد یافت تا زمانی که اپوزوسیون ایرانی به جای همبستگی و سازماندهی برای براندازی جمهوری اسلامی فقط به دنبال تسلیت و صدور بیانیه باشد!».

به اعتقاد خانم علی‌نژاد در «این کشتار» جمهوری اسلامی «تنها نیست» و «نقش مماشات غرب و انحصار‌طلبی اپوزوسیونی که خود را ایرانگرا می‌خواند و خود را از همه ایران‌دوست‌تر می‌داند و باعث ایجاد تفرقه میان مردم ایران شده» هم وجود دارد.

در همین زمینه، نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر، در حساب خود در ایکس از جمهوری اسلامی به عنوان «رژیم خون‌خوار» یاد کرده و نوشته: «نمایندگان سازمان ملل نباید به ایران سفر کنند، مگر این‌که امکان دسترسی نامحدود به زندانیان سیاسی داشته باشند و اعدام‌ها به حالت تعلیق در آورده شود.».

واکنش‌سايت

اين تارنما پژوهشی در درستی اتهام به هرکدام از اعدام شده ها نکرده و تنها گزارش رسانه های ديگر را برای ثبت در تارنماگرد آوری میکند.اين تارنما تيتر شاهزاده رضا پهلوی را شايسته و در مقام تداوم دهنده نظام مشروطه پادشاهی وشهريار ايران میداند
Courtesy of the Respective site


حکم اعدام یوسف احمدی زندانی سیاسی کُرد توسط دیوان عالی تایید شد

پنج‌شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۵ ژانویه ۲۰۲۴

دیوان عالی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، حکم اعدام یوسف احمدی، زندانی سیاسی کُرد را عیناً تایید کرد. این زندانی سیاسی چهارمین سال بازداشت خود را در زندان سپری می‌کند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اخیراً حکم اعدام یوسف احمدی، زندانی سیاسی ٣٨ ساله و اهل بانه توسط شعبه ٣٩ دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران، تایید شده است.

یوسف احمدی، پیش از این توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج (سنه)، به ریاست قاضی سعیدی به اتهام "بغی" از طریق عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران به اعدام محکوم شده بود.
Yousef Ahmadi
همراه با یوسف احمدی، سه هم‌پرونده وی نیز توسط این دادگاه در مجموع به ٦۵ سال حبس محکوم شدند. محمد کریمی بابت اتهام "معاونت در بغی" به ٢۵ سال زندان تعزیری و باسط کریمی و محمد فیضی، با اتهام مشابه "معاونت در بغی" هریک به ٢٠ سال زندان تعزیری محکوم شده بودند.

این احکام سنگین دستگاه قضایی جمهوری اسلامی علیه یوسف احمدی، محمد کریمی، باسط کریمی و محمد فیضی روز ١٢ شهریور ماه سال جاری رسماً به آن‌ها ابلاغ شد. این زندانیان سیاسی پیشتر توسط نهادهای امنیتی به "همکاری با حزب دمکرات کُردستان ایران" متهم شدند.

یوسف احمدی، محمد کریمی، باسط کریمی و محمد فیضی در طول دوره بازداشت تحت شکنجه جسمی و روانی قرار گرفته و از حقوق ابتدایی شامل دسترسی به وکیل محروم بودند.
یوسف احمدی روز یک‌شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ (۲۶ آوریل ۲۰۲۰) همراه با خشونت شدید بازداشت و پس از تحمل دوره‌ طولانی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود. وی از زمان بازداشت از حق مرخصی محروم بوده است.
Courtesy of the Respective site


اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان قزلحصار

هه‌نگاو؛ چهارشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳ ژانویه ۲۰۲۴

حکم اعدام یک زندانی به نام‌ احمد عسگرات، که پیشتر بابت اتهام "قتل عمد" به اعدام محکوم شده بود، در زندان قزلحصار اجرا شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه سه‌شنبه ٣ بهمن ماه ماه ۱۴۰۲ (٢٣ ژانویه ٢٠٢٤)، حکم اعدام احمد عسگرات اهل تهراندر زندان قزلحصار کرج به اجرا در آمد.

، این زندانی متهم شده بود که یک مرد متاهل را با همدستی همسرش، به قتل رسانده و از این بابت بازداشت شده بود. وی، بعد‌ها توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شد.

همزمان با اجرای حکم اعدام وی، احکام اعدام محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان جنبش ژن، ژیان، ئازادی و فرهاد سلیمی، زندانی مذهبی کُرد، در همین زندان اجرا شد.

تا زمان تنظیم این خبر، گزارش اعدام احمد عسگرات در رسانه‌های حکومتی و به ویژه رسانه‌های وابسته به قوه قضاییه اعلان نشده است.
Courtesy of the Respective site


فرهاد سلیمی بدون امکان ملاقات آخر با خانواده اعدام شده است

۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳ ژانویه ۲۰۲۴

قیکی از نزدیکان فرهاد سلیمی، زندانی کرد، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی تایید کرد که حکم اعدام او صبح روز سه‌شنبه سوم بهمن ماه در زندان قزلحضار اجرا شده است. به گفته او جسد آقای سلیمی به خانواده‌اش تحویل شده و قرار است در شهر صاحب، در نزدیکی سقز، به خاک سپرده شود.

Farhad Salimi
فرهاد سلیمی بعد از ۱۴ سال زندان اعدام شد و اجازه ملاقات آخر با خانواده‌اش را پیدا نکرد.

به گفته یکی از نزدیکانش، با وجود اینکه خانواده او برای ملاقات آخر قبل از اعدام فراخوانده شده بودند، با تمسخر «مسئولان زندان» روبرو شدند:

«آنها را مسخره کردند، یک بار گفتند ساعت ۱۲ بیایید. بعد مادرش رفت و گفتند چهارشنبه اعدام می‌شود، ولی بعد تماس گرفتند گفتند بیایید جنازه را تحویل بگیرید.»

فرهاد سلیمی به همراه شش متهم دیگر، به نام‌های ایوب کریمی، قاسم آبسته، داوود عبداللهی، انور خضری، کامران شیخه و خسرو بشارت، با سه اتهام «عضویت در گروهک غیرقانونی القاعده و محاربه و افساد فی‌الارض»، «قبول مال مسروقه و کمک به مجرم برای خلاصی از محکمه و قتل» و در نهایت «معاونت در قتل عبدالرحیم تینا، خرید و فروش، نگهداری و حمل‌و‌نقل اسلحه و مهمات جنگی» به اعدام محکوم شده بود..

قاسم آبسته ۱۴ آبان‌ماه، ایوب کریمی ۸ آذر و داوود عبداللهی ۱۲ دی‌ ماه سال جاری در زندان قزلحصار اعدام شدند.

در حال حاضر «سه» متهم دیگر این پرونده به نام‌های نور خضری، کامران شیخه و خسرو بشارت زیر حکم اعدام قرار دارند.

تنها چند روز پس از اعدام ایوب کریمی، چند سند و مدرک به دست بی‌بی‌سی فارسی رسید، شامل یک نامه دست‌نویس به همراه «برگه اعلام وضعیت زندانی» و چند عکس پرسنلی که او را با چهره‌ای غمگین و موهای سفید نشان می‌داد. این مدارک در میان وسایل او در زندان پیدا شده بودند.

بر اساس آنچه در «پرینت برگه اعلام وضعیت» ایوب کریمی ذکر شده بود، «نوع قرار» صادره برای او و هم‌پرونده‌‌ای‌هایش دست‌کم تا تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۲، یعنی چهار سال پس از دستگیری، «بازداشت موقت» بوده است.

ایوب کریمی در یکی از نامه‌هایش که به دست بی‌بی‌سی رسید، از شکنجه‌های جسمی و روحی بازجویان و حتی تهدید به «مفقود شدن» برای پذیرش اتهامات و اعتراف اجباری نوشته بود:

«با زور شکنجه و آزار و اذیت و جسمی و روحی و تهدیداتی در مورد خانواده‌ام مرا وادار به قبول اتهام عضویت و قتل و هرچه خواستند کردند و از سادگی و بی‌خبری من به نسبت وضعیت قضایی کشور سوء‌استفاده کردند.»

جز فرهاد سلیمی، صبح امروز در زندان قزل‌حصار، محمد قبادلو از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال ۱۴۰۱ هم اعدام شد.
Courtesy of the Respective site


محمد قبادلو اعدام شد؛ وکیل پرونده قوه قضائیه را به مناظره فراخواند

۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳ ژانویه ۲۰۲۴

قوه قضاییه ایران بامداد سه شنبه سوم بهمن از اجرای حکم اعدام محمد قبادلو خبر داد. وکیل پرونده اما با انتقاد از روند حقوقی، قوه قضائیه را به مناظره فراخواند. ویدیوهایی از لحظات پس از اعدام محمد قبادلو مقابل زندان قزلحصار منتشر شده است. محمد قبادلو از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران به زیرگرفتن عمدی گروهی از ماموران نیروی انتظامی و قتل استوار فرید کرم‌پور متهم شده بود.

میزان پایگاه خبری قوه قضائیه در خبر خود نوشت «حکم دادگاه کیفری یک استان تهران مبنی بر «قصاص نفس» محمد قبادلو در پرونده به شهادت رساندن یک مامور نیروی انتظامی به نام «فرید کرم‌پور حسنوند» و مجروح کردن ۵ مامور دیگر در جریان ناآرامی‌های سال گذشته، پس از تأیید در دیوان عالی کشور، اجرا شد».
MohammadGhobadloo
محمد قبادلو متولد ۱۳۷۹ و ساکن شهر پرند بود.

روز دوشنبه امیر رئیسیان،‌ وکیل محمد قبادلو از بازداشت‌شدگان در اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران،‌ از دریافت «ابلاغیه اجرای حکم» اعدام او خبر داده بود.

انتقاد تند وکیل پرونده: دیوان عالی حکم به بررسی دوباره داده بود

آقای رئیسیان بلافاصله پس از اعلام خبر اجرای حکم موکلش در پایگاه خبری میزان در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت «خبرگزاری میزان اگر راست میگوید شماره و تاریخ صدور این حکم را اعلام کند. در این پرونده حکم قطعی قصاص در اعاده دادرسی توسط شعبه اول دیوان عالی کشور نقض شده است و پس از آن شعبه هم‌عرض هم حکم نداده است. حکم دیگری هم به ما ابلاغ نشده است.»

اما خبرگزاری فارس به نقل از قوه قضائیه نوشت «پرونده اعاده دادرسی محمد قبادلو ۲ بار در دیوان‌عالی کشور رد شده و ادعای وکیل این متهم صحت ندارد.»

آقای رئیسیان کسانی که اظهاراتش را به چالش کشیدند به مناظره دعوت کرده است.

پیشتر نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر هم از روند رسیدگی و تشریفات حقوقی پرونده او انتقاد کرده بودند.

آقای رئیسیان تاکید کرده بود که پرونده اعاده دادرسی در دیوان‌عالی کشور هنوز تعیین‌تکلیف نشده بود.

محاکمه محمد قبادلو در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد و در رسانه‌های حکومت بازتاب داشت.

این نخستین بار نبود که حکومت جمهوری اسلامی پس از اعتراضات در این کشور، محاکم «تلویزیونی» و به گفته مقامات حکومت «دادگاه علنی» بر پا می‌کنند. شاهدان و نهادهای ناظر حقوق بشر می‌گویند این دادگاه‌ها «نمایشی» و «زیر اعترافات اجباری» است. انتشار تصاویری از مقابل زندان قزلحصار پس از اجرای حکم اعدام

پس از اجرای حکم، امیرحسین میراسماعیلی روزنامه‌نگار مستقر در ایران ویدیوهایی را در حساب خود در شبکه ایکس منتشر کرده که لحظات پس از اعدام محمد قبادلو را نشان می‌دهد و در آن فریاد و شیون بستگان آقای قبادلو در مقابل زندان قزلحصار شنیده می‌شود.

در این ویدیو، صدای زنانی که صدای فریادهای‌شان در ویدیو شنیده می‌شود «مادر و خاله محمد قبادلو» معرفی کرده که خطاب به ماموران زندان می‌گویند «محمد من را شما کشتید. اون به خاطر همه شما جوون‌ها به خیابون رفت.»

پس از اعلام خبر اعدام قریب الوقوع محمد قبادلو تجمع‌های اعتراضی در خارج از ایران برگزار شد و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم خواستار توقف اعدام او شده‌ بودند.

ساعتی بعد از اعلام قریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدام محمد قبادلو، والدین او در ویدیویی از خانواده کرم‌پور درخواست کردند تا مانع از اجرای حکم قصاص شوند.

اعلام خبر اعدام قریب الوقوع آقای قبادلو روز دوشنبه با واکنش گسترده کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی و مقام‌ها و نهادهای سیاسی و حقوق بشری جهانی روبرو شد.

در آلمان شماری از ایرانیان مقیم این کشور در چندین شهر از جمله فرانکفورت، برلین و بن تجمعات اعتراضی برگزار کردند و «اعدام قریب‌الوقوع» محمد قبادلو از بازداشت‌شدگان در اعتراضات سراسری اخیر در ایران را محکوم کردند.

در همین کشور، کلارا بونگر، نماینده پارلمان آلمان، کفیل سیاسی محمد قبادلو با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از جامعه جهانی خواست که مانع اعدام او شوند.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل هم با تکرار این خواسته در بیانیه‌ای نوشته بود «رئیس قوه قضائیه باید برنامه خودسرانه و غیرقانونی اعدام محمد قبادلو را که به شکل ناگهانی برای فردا تعیین شده است، متوقف کند. پرونده این جوان دارای اختلال روانی که در بستر اعتراضات زن زندگی آزادی دستگیر شده، مبتنی بر اعترافات گرفته شده زیر شکنجه است و مخفیانه پیش برده شده است.»

سازمان‌های حقوق بشری صدور و اجرای احکام اعدام و قصاص در ایران را «خشونت حکومتی و بازتولید چرخه پرخاشگری» می‌خوانند و خواستار لغو مجازات اعدام در این کشور به ویژه برای محکومان سیاسی و امنیتی هستند.

پرونده روانشناسی محمد قبادلو چه بود؟

در پی اعلام خبر اعدام محمد قبادلو برخی از رسانه‌های دولتی در ایران اسنادی از پرونده او را منتشر کردند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با انتشار مدارک شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور و نظر کارشناسان پرونده نوشت «علائم و شواهد از اختلال عمده روانشناسی که باعث فقدان قوه تمییز و کنترل اراده گردد در زمان وقوع جرم در نامبرده مشاهده نمی‌شود و مسئول اعمال و رفتار خود بوده است»

محمد قبادلو که به زیرگرفتن عمدی گروهی از ماموران نیروی انتظامی و قتل استوار فرید کرم‌پور متهم شده بود از جمله متهمانی بود که در نخستین روز آغاز محاکمه زندانیان سیاسی اعتراض‌های سال گذشته و در روز هفتم آبان ماه ۱۴۰۱در برابر قاضی حاضر شد.

اندکی بعد از آن جلسه دادگاه، معصومه احمدی، مادر آقای قبادلو با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی گفت فرزندش به بیماری «دو قطبی» مبتلاست و در ماه‌های اخیر از درمان بیماری‌اش خودداری کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در آذرماه سال گذشته به مدارکی دست یافت که نشان می‌داد بیمارستان میلاد شهریار تایید کرده که محمد قبادلو از سال ۱۳۹۵ به دلیل بیماری دوقطبی در این بیمارستان تحت درمان بوده است. در گواهی پزشکی بیمارستان میلاد شهریار تاکید شده بود «پرخاشگری و انجام کارهای خطرناک» از علائم این بیماری است.
Youth Hanging 2023
Youth Hanging 2024
Courtesy of the Respective site


اعدام همزمان ۱۱ نفر در زندان قزلحصار کرج

یک شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ژانویه ۲۰۲۴ ۱۹:۳۰

تعداد اعدام‌ها در ایران در ۲۰۲۳ میلادی در قیاس با سال قبل از آن ۳۲ درصد افزایش داشته است

بر اساس گزارش خبرگزاری حقوق‌بشری هرانا، بامداد یکشنبه، ۲۴ دی‌ (۱۴ ژانویه)، ۱۱ شهروند محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج، واقع در زندان قزلحصار در استان البرز، همزمان اعدام شده‌اند.

اتهام پنج نفر از اعدام‌شدگان مربوط به جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده است و هویت آنان نیز اکبر تاج، حجت میری، حامد نظری، احمد لطیفی و فردی به نام محمدعلی (بدون انتشار نام خانوادگی او‌) اعلام شده است.

بر اساس گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران، نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در یک ‌سال گذشته فقط حدود ۳۴ درصد از اعدام‌های انجام‌‌شده در کشور را اطلاع‌رسانی کرده‌اند و حدود دوسوم اعدام‌ها در سکوت کامل خبری انجام می‌شود.

همچنین، ‌خانواده چهار فعال سیاسی زندانی کرد که به اعدام محکوم شده‌اند،‌ یکشنبه، ۲۴ دی، مقابل زندان اوین تجمع کردند. خانواده‌های پژمان فاتحی، وفا آذربار، محسن مظلوم و‌ محمد فرامرزی همراه با وکلای پرونده، در این تجمع خواهان‌ «برگزاری دادگاه علنی، حق ملاقات و توقف حکم‌ اعدام آن‌ها» شدند.

رسانه‌های وابسته به حکومت جمهوری اسلامی می‌گویند این چهار شهروند محکوم به اعدام، عضو حزب کومله کردستان‌اند و به اتهام «افساد فی‌الارض و محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده‌اند. آن‌ها از زمان بازداشت در مرداد ۱۴۰۱ از دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز شنبه، ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌)، ضمن ابراز نگرانی عمیق از خطر اعدام قریب‌الوقوع این زندانیان، روند محاکمه آن‌ها را «بسیار ناعادلانه و توام با شکنجه و بدرفتاری» توصیف کرد.

در هفته‌های اخیر همچنین اعضای خانواده‌ها و نزدیکان مجاهد کورکور و رضا رسایی، دو تن از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری سال گذشته ایرانیان که به اعدام محکوم شده‌اند، از احتمال اجرای قریب‌الوقوع حکم این دو شهروند ایرانی ابراز نگرانی کردند و خواستار افزایش فشارهای جامعه ایران و نهادهای بین‌المللی به حکومت جمهوری اسلامی برای لغو احکام اعدام شدند.

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از خطر اعدام قریب‌الوقوع چهار زندانی عقیدتی در ایران تایید حکم اعدام ۴ زندانی سیاسی کرد در دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران سازمان عفو بین‌الملل خواهان توقف اجرای حکم اعدام مجاهد کورکور شد

کانون نویسندگان ایران نیز شنبه، ۲۳ دی‌، در بیانیه‌ای، با اشاره به افزایش شمار اعدام‌ها در ایران، خواهان لغو تمامی احکام اعدام، ازجمله حکم اعدام رضا رسایی، مجاهد کورکور، محسن مظلوم، محمد فرامرزی، پژمان فاتحی و وفا آذربار، و آزادی کسانی شد که به دلیل فعالیت سیاسی یا ابراز نظر و عقیده زندانی شده‌اند.

این تشکل صنفی با طرح این پرسش که «تا به کی قرار است فریاد غالب در فضای جامعه بانگ اعدام نکنید باشد؟» نوشت: «متاسفانه هیچ نشانه‌ای از توقف اعدام‌ها در میان نیست و در هفته‌های اخیر بر شمار و سرعت اعدام‌ها افزوده شده است.»

نویسندگان این بیانیه با بیان اینکه «در این سرزمین هر اعدامی، سیاسی است، حتی هنگامی ‌که مجرمان عادی را بر دار می‌کنند»‌، افزودند: «می‌خواهند بر زبان‌ها قفل سکوت بزنند و بر دست‌وپاها بندِ بندگی ببندند؛ این‌گونه سلب‌ حیات از افراد، به سلب حق اعتراض و حق آزادی بیان مردم گره می‌خورد.»

هرانا ششم دی‌‌‌ گزارش داده بود که در ۲۰۲۳ میلادی دست‌کم ۷۴۶ شهروند ایرانی با حکم قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند و اجرای احکام اعدام در قیاس با ۲۰۲۲، با ۳۲ درصد افزایش همراه بوده است.
Courtesy of the Respective site


جزئیات اعدام ۵ سارق مسلح | آنها گوش قربانیان خود را می‌بریدند؛ ماجرای تلخ بریدن گوش یک کودک معلول | ارتکاب جرم این باند در این ۶ استان

مه شيد-١١ دی ٢۵۶٢ = ١: ژانويه ٢٠٢۴

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت که حکم اعدام پنج سارق خشن غیربومی که مرتکب ۱۴ فقره سرقت مسلحانه در استان‌های مختلف کشور شده بودند سحرگاه امروز در ندامتگاه مرکزی کرج به اجرا درآمد.

ه گزارش همشهری آنلاین، حسین فاضلی هریکندی با بیان اینکه صبح روز جاری حکم اعدام پنج محکوم پرونده سرقت‌های متعدد مسلحانه، خشن، مقرون به آزار و راهزنی در استان البرز و سایر نقاط کشور به اجرا درآمد در این باره گفت: تشکیل این پرونده مربوط به زمانی است که گزارشی مبنی بر وقوع سرقت احشام به صورت مسلحانه واصل شد که موضوع با تشکیل پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب نظرآباد در دستور کار ویژه دادگستری کل استان و پلیس آگاهی استان البرز قرار گرفت.

سارقان غیربومی

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: با اقدامات اطلاعاتی و تحقیقات اولیه، پنج متهم پرونده در محل سکونت خود در یکی از استان‌های غربی کشور شناسایی و بازداشت شدند؛ در تحقیقات و بازجویی‌ها، مشخص شد این گروه علاوه بر چهارفقره سرقت مسلحانه احشام، مرتکب جرایم دیگری از جمله ۱۴ فقره سرقت مسلحانه با انواع سلاح‌های سرد و گرم از جمله «کلاشینکف» در استان‌های مختلف کشور از جمله سرقت از کامیون‌ها و تریلی‌های حامل تیرآهن و میلگرد در راه‌ها و جاده‌های کشور شده‌اند.

سرقت مسلحانه از دامداری‌ها

وی با تشریح شیوه ارتکاب سرقت احشام توسط این باند گفت: معمولا چند روز قبل از انجام سرقت، یکی از متهمان به محل دامداری مراجعه و به بهانه خرید دام، محل را ارزیابی و پس از چند روز با همدستان خود، شبانه به محل مراجعه و با بستن دست و پای مالک، نگهبان یا چوپان و تهدید با قمه و اسلحه گرم، اقدام به انتقال احشام به کامیون و سرقت آن‌ها می‌کردند.

وی اضافه کرد: این باند به قدری خشن بودند که هر موقع شخصی مقاومت می‌کرد وی را مورد ضرب و جرح شدید قرار می‌دادند به نحوی که در مواردی شکات را آن قدر می‌زدند که بی‌هوش شده و وقتی به هوش می‌آمدند اموال خود را به سرقت رفته می‌دیدند.

بریدن گوش یک کودک معلول

فاضلی هریکندی با اشاره به برخی افعال و اعمال خشن و بی‌رحمانه این گروه اضافه کرد: در برخی مواقع نیز که با مقاومت از جانب مالباخته روبه‌رو می‌شدند برای ایجاد رعب و وحشت در سایرین، در سه مورد گوش شکات را با قمه بریده‌اند؛ در یکی از سرقت‌های احشام، وقتی به سراغ فردی می‌روند که با دو فرزند معلولش از احشام مراقبت می‌کرد جهت ایجاد رعب و وحشت، گوش یکی از فرزندان دارای معلولیت ذهنی وی را می‌برند.

آدم ربایی و سرقت از رانندگان تریلی

رئیس کل دادگستری استان البرز در مورد نحوه و روش سرقت از رانندگان تریلی و کامیون دارای محموله در جاده‌ها نیز بیان کرد: سارقان معمولا این کامیون‌ها را از قبل زیر نظر می‌گرفتند و حتی در مسیر و در مواقعی که راننده در پلیس راه یا جایی که توقف کوتاه مدت می‌کرد سراغ وی رفته و سئوالاتی می‌پرسیدند تا متوجه شوند که آیا در مسیر قصد استراحت و توقف دارد یا خیر؟ تا در فرصت مناسب سراغ وی بروند.

وی ادامه داد: به هنگام شب به سراغ رانندگانی می‌رفتند که عمدتا محموله میلگرد یا تیرآهن داشتند و به قصد استراحت کنار جاده توقف می‌کردند و با ارزیابی محیط و در ساعات خلوت، با شکستن شیشه خودرو، پس از ورود به آن، اقدام به بستن دست و پا و چشم راننده کرده و با انتقال کامیون یا تریلی به محل دیگر، بار آن‌ها را تخلیه می‌کردند و راننده را پس از ضرب و جرح در بیابان رها کرده و متواری می‌شدند.

بریدن گوش یک راننده تریلی

فاضلی هریکندی متذکر شد: در یکی از موارد اعضای این گروه اقدام به بریدن گوش راننده‌ای کرده بودند که در مقابل اقدام به سرقت آن‌ها مقاومت کرده بود.

راهزنی با لباس مبدل پلیس

وی با اشاره به اینکه بخشی دیگر از اقدامات این گروه مربوط به سرقت با لباس مبدل مامورین پلیس بوده است متذکر شد: متهمان بعضا با معرفی خود به عنوان مامور با پوشش لباس ماموران و چراغ گردان، به بهانه کنترل مدارک، راننده را غافلگیر و سرقت را انجام می‌دادند.

ارتکاب جرم در زندان

رئیس کل دادگستری استان البرز در خصوص جرایم متعدد انجام شده توسط این باند یادآور شد: بررسی سوابق متهمان مشخص کرد برخی از آن‌ها دارای سابقه «سرقت مسلحانه»، «سرقت مقرون به آزار»، «خرید و فروش مواد مخدر» و «حمل اسلحه غیرمجاز» در سایر استان‌ها هستند همچنین دو نفر از متهمان در زندان و حین تحمل حبس نیز مرتکب چندین فقره جرم شده بودند.

وی با بیان اینکه حسب بررسی‌ها، ارتکاب سرقت‌های متعدد توسط این باند در استان‌های البرز، قم، همدان، مرکزی، لرستان و خوزستان به اثبات رسید تصریح کرد: پرونده این باند در دادگاه انقلاب کرج به اتهام «سرقت‌های باندی و مسلحانه منتهی به ناامن کردن راه‌ها و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و خسارت عمده به اموال مردم» مورد رسیدگی قرار گرفت و پس از بررسی همه ابعاد اتهامات و سرقت‌های انجام شده، دادگاه پنج متهم پرونده را به اعدام محکوم نمود و رای صادره به تایید دیوان عالی کشور رسید.

فاضلی هریکندی با اشاره به ابعاد پیچیده پرونده و وسعت اقدامات انجام شده در استان‌های مختلف کشور، متذکر شد: علی‌رغم رد فرجام خواهی متهمان و تایید رای، چند مرتبه دیگر هم درخواست اعاده دادرسی از سوی متهمان مطرح گردید که پس از بررسی و با رد درخواست آن‌ها از سوی دیوان عالی کشور و طی تشریفات قانونی، حکم صادره سحرگاه امروز در ندامتگاه مرکزی کرج به مرحله اجرا درآمد.

وی تصریح کرد: دادگستری کل استان البرز با تشکیل قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان در برخورد با کسانی که امنیت مردم را به مخاطره می‌اندازند هیچ مماشاتی ندارد و برخورد قاطع با استفاده از حداکثر ظرفیت‌های قانونی از سیاست‌های دادگستری کل استان البرز است.
Courtesy of the Respective site